tr

Blog Siteleri İçin SEO Nasıl Olmalı? 6 Ayrıntı

Blog Siteleri İçin SEO Nasıl Olmalı? 6 Ayrıntı

Blog siteleri için SEO çalışmaları rekabet ettiğiniz alana göre değişik optimize stratejileriyle yürütülmelidir. Blog SEO, diğer arama motoru optimizasyonlarına oranla daha detaylı bir süreç gerektirmektedir.

Blog Siteleri İçin SEO

Blog Siteleri İçin SEO

Blog siteniz için yapılacak uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • LSI algoritmasında semantik içerik girişi,
 • Paneliniz içerisinde semantik uzun kuyruklu bağıntılara dair çalışmalar,
 • Ana odaklar, türevi uzun kuyruklara dair içerik planlaması,
 • Bağlı içerikler arası link planlaması,
 • Rakip analizleri ve doğrultuda başlık çalışmaları,
 • Kategoriye dönük çalışmalar.

Yukarıda belirttiğimiz 6 ana başlıktaki çalışmalar sizleri rakiplerinizin üstüne çıkaracaktır. Semantik Ajans, bu planlamaları alanınızdaki rekabet düzeyine ve site değerlerinize göre yapmaktadır.

LSI Algoritmasına Uyumlu Semantik İçerik Çalışması

LSI makale, Google’ın geliştirdiği gizli anlamsal indeks ile uyumlu oluşturulan içeriktir. Google’ın doğal dil yapısına doğru geçiş süreci, en kaliteli içeriği bulmaya dönük güncellemeleri SEO uyumlu makale çalışmalarının önemini artırdı. SEO çalışmalarının temelini oluşturan içerikler organik optimizasyon çalışmalarınıza da yön vermektedir. Blog SEO, bahsi geçen LSI içerik standartlarında oluşturularak düzenli içerik girişi sağlanmalıdır.

Blog Siteleri İçin SEO

Semantik makale, arama motorlarının en sevdiği içerik türüdür. LSI haritalarına uygun olarak hazırlanan bu içeriklerin sitenizin sıralamalarını doğrudan etkilediği profesyonel SEO uzmanı olarak hizmet sunan birçok kişi tarafından da kabul edilmektedir. Uzman SEO içeriği yazar kadromuzla sitelerinizin algoritma uyumlu içeriklerini hazırlıyoruz.

Blog Siteleri İçin SEO Çalışmalarında Panel Uygulamaları

Blog siteleri için SEO stratejilerinde sadece içeriğinize değil, panelinizde kullanmanız gereken kelime grupları ve içeriğe dönük de çalışmalar yapmak gerekiyor. Panel içerikleriniz (SEO başlığı, açıklaması, resim açıklamaları…vs) de semantik uzun kuyruklular ve türevlerinden oluşan bir yapıda oluşturulmalıdır. Kendi içerik tekniklerimizle oluşturduğumuz panel yazılarımız da sitenizin üst sıralardan indekslenmesini sağlayacak.

Blog Siteleri İçin SEO

Uzun Kuyruklu İçerik Planlaması

Uzun kuyruklu kelime çalışmaları, basitten zora doğru olarak planlanmalıdır. Sektörünüzdeki rekabet oranları ve kelime zorluklarını doğru analiz etmek içerik sıralamalarını doğrudan etkileyecektir. Örnek vermek gerekirse;

 • Sağlık siteniz için SEO çalışması yapmak istiyorsunuz. Ana hedefiniz ‘’sivilce tedavisi’’ diyelim.
 • Bu kelimenin ikinci zorluk derecesindeki uzun kuyruklusu ‘’bitkisel sivilce tedavisi’’ şeklindedir.
 • Üçüncü derecede uzun kuyruklusu ‘’evde bitkisel sivilce tedavisi’’ benzeri bir kelimedir.
 • Dördüncü derecede uzun kuyruklusu ‘’evde bitkisel sabunla sivilce tedavisi’’ türünde bir kelime olabilir.

Üstteki örnek sıralamaya göre en alttan başlayarak üste doğru uygulanacak içerik ve SEO planlaması sizi zirveye taşıyacaktır. Semantik Ajans olarak semantik makale ve uzun kuyruklu içerik planlamasıyla geliştireceğimiz strateji, kısa süre içerisinde Google’da 1.sayfaya yükselmek için yeterli olacak.

İçerikler Arası Link Planlaması

Makaleler arası linkleme Blog SEO çalışmalarının temelini oluşturuyor. İlişkili içerikler arasındaki doğal link uygulamasının makalelerinizin sıralamasını doğrudan etkiliyor. Bu sebeple içerik çalışmalarına başlamadan önce iyi bir başlık planlaması yaparak makale grupları oluşturmak gerekiyor. Semantik Ajans SEO uzmanı kadromuz, hedeflere dönük planlamalarda atılacak adımları bu şekilde oluşturuyor.

Blog Siteleri İçin SEO

Rakip Analiz Çalışmaları

SEO rakip analizi için SEO araçlarını kullanmanız gerekiyor. Birçok SEO danışmanı bu analizlerde şu araçları tercih etmektedir:

Yukarıda sıraladığımız gibi farklı alternatif özellikler barındıran onlarca araç bulunmaktadır. Aradığınız analiz özelliklerine göre bu araçlardan size en uygununu tercih etmelisiniz. Semantik Ajans, bu araçların birçoğunu kullanarak rekip analizlerini yapmaktadır.

Blog Siteleri İçin SEO

Blog Siteleri İçin SEO için Kategori Çalışmaları

Kategori SEO çalışması, sitenizin adeta ‘’kolonlarını’’ oluşturmaktadır. Sağlam kolonlar, sağlam binayı ortaya çıkaracaktır ve rakipleriniz sizi geçemeyecektir. Blog SEO planlamanızda içeriğe yönelik yapacağınız çalışmalardan önce kategori üzerine yoğunlaşmanız gerekiyor. SEO ekibimiz, siteniz için bu stratejilerin tamamını geliştirmektedir.

Kategori oluştururken birçok unsuru göz önünde bulundurmaya dikkat edin:

 • Rekabet edebilirlik,
 • Hacim,
 • Aranmalara uygun adlandırma,
 • Kategori – alt kategori ilişkisini doğru oluşturma.

Sitenizi doğru kategorilendirirseniz başarılı olma imkanınız da o kadar artacaktır.

Örneğin; akıllı saat satışı yapan bir e-ticaret siteniz olduğunu düşünelim. Burada kategorileri markalara göre, cinsiyetlere göre, ürün tiplerine göre, renklere göre…vs yapabilirsiniz. ”Bayan akıllı saat” gibi bir kategoriniz de olabilir; ”Kırmızı akıllı saat” şeklinde kategori de oluşturabilirsiniz. Sonuç olarak burada belirleyeceğiniz kategoriyi kelime ve rakip analizine göre yapmanız sizi başarıya götürecektir.

Blog sitesi için de aynı kategori mantığını düşünebilirsiniz. Bankacılık üzerine bir site açtığınızı varsayalım. Burada banka adlarına göre, kredi türlerine göre, banka çeşitlerine göre…vs birçok kategori oluşturmanız mümkün. İşte bu kategorileri oluşturmadan önce rakiplerinizi incelemenizde fayda var!

Blog siteleri için SEO çalışmalarında birçok detayı vermeye çalıştık, umarım faydalı olmuşuzdur.

WEB SİTESİ EDİTÖRLÜK HİZMETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ? TÜM DETAYLARA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Hizmet Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Tolgahan Sarıkaş
  Tolgahan Sarıkaş
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?