tr

Semantik Makale Nedir, Nasıl Yazılır? Detaylı Rehber ile!

Semantik Makale Nedir, Nasıl Yazılır? Detaylı Rehber ile!

‘‘Semantik’’ kavramı özellikle SEO sektöründe sık kullanılan bir tabir. Google üzerine çalışmalar yürütüyorsanız ‘‘Semantik makale nedir?’’ sorusuna da bir cevap vermeniz gerekiyor. Semantik kelime kümelerinin oluşturduğu ve makale yazmak ya da satın almak isteyenlerin sık sık başvurduğu bu içerik türüne yazımda tüm detaylarıyla değineceğim.

Yıllardır sektörün içerisinden biri olarak SEO ve Google’a yönelik içerik çalışmalarımızda edindiğim deneyimlerden yola çıkarak ‘‘semantic’’ kavramını sizlerle de paylaşmak istiyorum. Semantik Ajans bünyesinde çalışmalarına ve geliştirmelerine devam ettiğimiz semantik içerik neymiş gelin birlikte bakalım.

semantik makale

SEO UYUMLU MAKALE YAZMAK NE DEMEK?

SEO uyumlu makale, kavramı eğer bir makale yazarıysanız ya da içerik ajansı olarak hizmet veriyorsanız sanırım en sık karşılaştığınız tabirdir. Semantik Ajans’a ilk defa müşteri olacak kişilerde genelde bu taleple bize gelirler. Aslında tek bir standardı olmamasına ve kimsenin de belli bir taslağı kafasında oturtamamasına rağmen bu kavram nedense herkesin diline pelesenk olmuştur.

‘‘SEO uyumlu makale nedir?’’ diye sorduğumda da genelde müşterilerden net bir cevap alamam 🙂 Aslında Google algoritmalarına uyumlu içeriğin tabiridir bu kavram. Makale ve SEO birbirinin vazgeçilmez iki kavramı olduğu için haliyle de müşterilerimiz özellikle SEO makalesini vurgularlar. Aslında isteklerinin yolu da semantik makaleden geçer.

Arama Motorlarına İstediğini Verebilmek!

Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının ‘‘Kardeşim sen ne anlatıyorsun?’’ şeklinde sitelerimize sordukları sorunun cevabıdır SEO makalesi. Bunun da tabii ki belli bir standardı, kalıbı, taslağı bulunur. Yani bir kural çerçevesinde arama motorlarına makale sunarsınız, böylece siteniz sıralama alır.

Kurumsal içerik ajansları da SEO makalesi kavramına kafa yorarlar; tıpkı Semantik Ajans olarak bizim yıllardır yorduğumuz gibi 🙂 Sizlere anlambilim kavramından başlayarak tek tek detayları açıklamaya çalışacağım.

Aslında amacım SEO uyumlu makale fiyatları belirlenirken Türkiye piyasasının ne kadar da geride kaldığını gözler önüne sermek. Dünya’da içerik yazarlığı meşakkatli ve yetenek gerektiren bir iş olarak bilinir; bu nedenle de içerik satın almak gerçekten maliyetli bir iştir. Ülkemizde ise her nedense bunun tam aksi yönde bir ilerleme söz konusu.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

‘‘SEO uyumlu makale nasıl yazılır?’’ sorusuna tam cevap vermenin yolu semantik makale kavramından geçiyor. Anlambilim penceresinden bakan arama motorlarının sevdiği içeriği kaleme alırsanız SEO uyumlu içerik yazmış olursunuz.

Konuyu somutlaştırırsak örneğin; ‘‘Yedek parça’’ hizmeti veren bir siteye içerik yazdığımızı düşünelim. Yani, yedek parça satışı yapan bir e-ticaret sitesi üzerine çalışma yapacağız. Burada ‘‘yedek parça’’ tohumu üzerine yoğunlaşabiliriz, ancak arama motorlarının istediği cevabı verebilmek için daha da konuyu derinleştirmek lazım.

‘‘Yedek parça, ama neyin yedek parçası?’’ tam olarak cevaplamalıyız! Kullanılan semantik kelime grupları işte burada ortaya çıkıyor ve arama motorlarına istediğimiz cevabı vermemizi sağlıyor. Şöyle düşünün: Bir arkadaşınıza ‘‘Bana yedek parça lazım.’’ derseniz size ‘‘Neyin yedek parçası?’’ olduğunu sorar. Çünkü yeterince semantik kelime kullanarak konuyu somutlaştırmadınız. Ama ‘‘iPhone 11 Pro ekranı yedek parça’’ derseniz tam olarak nische kavramı vermiş olursunuz 🙂

Bazen müşterilerim çeşitli kaynaklarda gördükleri SEO uyumlu makale yazma programı ile bana bilgi vermeye çalışırlar. Ben de onlara makale yazabilen bir programın olabileceğini ama semantik kelime dağılımını tam anlamıyla bu uygulamaların yapamayacağını belirtirim. Çünkü arama motorlarının zekasına ancak insan zekasından çıkarak kaleme alına içerikle cevap verebilirsiniz.

SEO UYUMLU MAKALE ÖRNEĞİ

Şimdi gelelim SEO uyumlu makale örneği ile konuyu somutlaştırmaya! Böylece konumuzu tam olarak rayına oturtmuş olacağız. SEO makalesi, arama motorları için kullanılan semantiklerin serpiştirildiği bir içerik bütünüdür. Alt başlıkları, semantik kelime grupları ile bezenmesi çok önemlidir. Alt başlıkları da aynı şekilde alaka düzeyi yüksel kelime gruplarından, benim tavsiyem sorulardan oluşmalıdır.

Yine aynı konu üzerinden gidelim, örneğin ‘‘iPhone 11 Pro ekranı yedek parça’’ üzerine yapılacak bir çalışmada şu tarzda semantikler yer alabilir:

 • iPhone 11 Pro orijinal ekran,

 • iPhone 11 Pro 2.el ekran,

 • iPhone 11 Pro ekranı fiyatları

Farazi olarak verdiğim bu kelimeler ve benzeri semantikler kullanılırsa ancak başarıya ulaşılabilir. Anahtar kelimelere boğulmuş, alakasız alt başlıklar sıralanmış içerikler ile başarıya ulaşmak mümkün değildir.

SEMANTİK MAKALE NE DEMEK?

‘‘Semantik makale ne demek?’’ konusuna gelelim! İşte yukarıda anlattığım gibi semantik makale oluşturmak istiyorsanız semantik kelime gruplarına hakim olmanız gerekir. Semantik Ajans olarak yıllardır hazırladığımız ve geliştirmeye çalıştığımız semantik makale taslaklarında bu konunun üzerine eğiliyoruz. ‘‘En iyi içeriği nasıl yakalarız?’’ konusunda durmadan araştırmaya ve kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Semantik makale, birbiriyle ilişkili semantiklerle iyi bir oranda doldurularak hazırlanan içeriklerdir. Google ve diğer arama motorlarının en sevdiği içerik türüdür. Semantik makale, SEO çalışmalarının da temelini oluşturur. Şunu asla unutmamak gerekir: İyi hazırlanan içerik, iyi sıralama getirir!

Semantik Makale Nasıl Yazılır?

Semantik makale örneği belki de konunun en merakla beklediğiniz bölümü 🙂 Sizlere tabii ki Semantik Ajans’ın özel taslak sırlarını açıklayamam; fakat yukarıda bir içerik örneği görüyorsunuz 🙂

Diğer blog yazılarımıza da göz atınız:

Hizmet Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Tolgahan Sarıkaş
  Tolgahan Sarıkaş
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?